Tuesday, July 23, 2024

Logo
Loading...
google-add

ଗୁରୁହେବତ ଏମିତି, ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ପାଲଟି ଜାଆନ୍ତି ପିଲାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ

| 11:08 AM, Wed Nov 08, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ) : ଆପଣ ସୁଣିଥିବେ ପ୍ରାୟତଃ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅବହେଳା କଥା । କେବେ କେବେ ଅବିଭାବକ ଅଭିଯୋଗ କରିଥାନ୍ତିତ ଆଉକେବେ ପିଲା ମାନେ । ଆଉ ଯାହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଚାରିଆଡ଼େ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା । ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଅପେକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳରେ ପଢ଼ାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛି ଅବିଭାବକ ମାନେ । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯିଏ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଉଦାହରଣ । ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ପଦ୍ଧତି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଖାଲି ଛୁଇଁବ ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣ ପ୍ରଶଂସା ନକରି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ।  ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ କହୁଥିବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମୁକେଶ ବିଜୱାନିଆ । 

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖାର୍ଗୋନ ଜିଲ୍ଲାର ରାଇବଦପୁରା ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକୀକୃତ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାଳିକା ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି । ସେ ଦୁଇ ଗୋଡରେ ଅକ୍ଷମ,  ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରାୟ 45 ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ପିଲାମାନେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ନବୁଝିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ବୁଝାଇଥାନ୍ତି । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାର ପଦ୍ଧତି ହେତୁ, ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବଦା ସମାନ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଆଗ୍ରହ ସହିତ ଶିଖନ୍ତି । ଶିକ୍ଷକ ମୁକେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏଠାରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ିବାକୁ ଆସନ୍ତି । ଯଦି ସେମାନେ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ପାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହି ପିଲାମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିବେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୂମିରେ ବସି ଶିକ୍ଷାଦାନ କରି ପିଲାମାନେ ନିଜର ଭାବନା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଶିଖନ୍ତି ଏବଂ ବୁଝିଜାନ୍ତି ।

ଶିକ୍ଷକ ମୁକେଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଗଣିତ ତିନୋଟି ବିଷୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି । ଏବଂ ପିଲାମାନେ ତିନୋଟି ବିଷୟ ଉପରେ ଏତେ ପାରଦର୍ଶୀ ଅଟନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପୁରା ବର୍ଷ ପାଇଁ ଥରେ ଯାହା ଶିଖାଯାଇଥିଲା ତାହା ମନେ କରନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବାର ଏହି କାରଣ ମଧ୍ୟ । ଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ ସମୟରେ ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି । ଯାହା ସମସ୍ତେ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

ଯୋଜନା

ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର

google-add

ଯୁବ

google-add
google-add