Tuesday, July 23, 2024

Logo
Loading...
google-add

ଲୋକସଭା ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ସାମ୍ନାରେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଗଲେ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ: ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

| 16:22 PM, Thu Nov 02, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଆଜି ଲୋକସଭାର ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ସାମ୍ନାରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ । ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ସାମ୍ନାରେ ସେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି, ସେ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ସେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଘଣ୍ଟା ଧରି କମିଟି ସାମ୍ନାରେ କଥାବର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ସେ ଏହାର କଡ଼ା ଜବାବ ବି ଦେଇଛନ୍ତି । ବୈଠକରେ ଆଇଟି, ବୈଦେଶିକ ଏବଂ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନକୁ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରାଯାଉଛି। ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ କିଛି ଭୁଲ କରି ନାହିଁ। ଏଠାରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସଂସଦୀୟ ଅଧିକାରର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଛ। ପ୍ରତିବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ମୈତ୍ରୀ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ଏହାପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ବିରତି ଥିଲା, ବିରତି ପରେ ଏକ ବିରାଟ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ସାଂସଦମାନେ ବୈଠକ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ବୈଠକ ଅଧାରୁ ଉଠି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ମୈତ୍ରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସାଂସଦମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ବିଜେପି ସାଂସଦ ବିନୋଦ କୁମାର ସୋନକର ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୈତିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ବୈଠକରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

କମିଟିରେ ୧୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲା ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ କମିଟିରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦୋହରାଉଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଟେ। କମିଟିରେ ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ମୈତ୍ରୀ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କଠାରୁ ଉପହାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ମାମଲା କିପରି ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ସମ୍ମୁଖରେ ଅଣାଯାଇପାରିବ?




  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

indian politics