Monday, June 17, 2024

Logo
Loading...
upload

indian politics

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଗଲେ ରାଜସ୍ଥାନ କରଣପୁର ଆସନରେ ଲଢିବାକୁ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗକୁ ଅଛି ନିର୍ବାଚନ । ହେଲେ ହଠାତ୍ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହୋଇଛି ପରଲୋକ । ରାଜସ୍ଥାନର କରଣପୁର ଆସନରେ ଲଢିବାକୁ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୁରମିତ ସିଂ କୁନ୍ନରଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଛି । କୁନ୍ନର ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହି ସିଟରେ ୨୫ ନଭେମ୍ବରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ହେବ ନାହିଁ । ଗୁରମିତଙ୍କୁ ୭୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାରଣରୁ ଗତ କିଛିଦିନ ହେଲା ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ଅଚାନକ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ବିଧାୟକ କୁନ୍ନରଙ୍କ ପରଲୋକରେ ଅଶୋକ ଗେହଲଟ ଟ୍ଵିଟ୍‌ କରି ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଟ୍ଵିଟ୍‌ କରି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, କରଣପୁରରୁ ବିଧାୟକ ଏବଂ ପୂର୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରମିତ ସିଂହ କୁନ୍ନରଙ୍କ ନିଧନରେ ମୁଁ ଗଭୀର ମର୍ମାହତ । କୁନ୍ନର ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବିକାଶ କାର୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିଲେ । କୁନ୍ନରଙ୍କ ନିଧନ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି । ତାଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।



| 13:02 PM, Wed Nov 15, 2023

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିର ରାଡାରରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁର ୧୦ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ବେଶ୍ ଆକ୍ଟିଭ ମୁଡରେ ରହିଛି ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାତର ଚଢାଉ କରୁଥିବା ବେଳେ ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାରି ଭିତରେ ତାମିଲନାଡୁର ୩୬ ଜଣ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅତି କମ୍‌ରେ ୧୦ ଜଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକର ରାଡାରରେ ଅଛନ୍ତି । ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଶାସକ ଡିଏମ୍‌କେ ଏହାକୁ ଐତିହାସିକ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବ ନଗଣ୍ୟ ଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ନିଜର ପ୍ରଭାବକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପିର ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଯୋଡିଛି। ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇଭି ଭେଲୁଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଚେନ୍ନାଇ ଓ କୋଏମ୍ବାଟୁର ଭଳି ଜିଲ୍ଲାର ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଜବତ ହୋଇଥିବା କାଗଜପତ୍ରର ବିବରଣୀ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଯାଞ୍ଚର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଡିଏମ୍‌କେର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବାଲି ଖନନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଜଳ ଓ ଜଳସେଚନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁରାଇମୁରୁଗାନ୍, ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କେ ପୋନମୁଡ଼ି, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଇ ପେରିଆସାମୀ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଅବକାରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ କେ ସେନ୍ଥିଲ ବାଲାଜୀ। ଚାକିରି ଦୁର୍ନୀତି ଓ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଅଭିଯୋଗରେ ଗତ ଜୁନ୍ ମାସରେ ବାଲାଜୀଙ୍କ ଉପରେ ଚଢ଼ଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି ।

| 10:41 AM, Wed Nov 15, 2023

ଦଙ୍ଗା ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ହେଉଛି କଂଗ୍ରେସର ସ୍ୱଭାବ: ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନରେ ଏଥର କିଏ ମାରିବ ବାଜି? ବିଜେପି ପୁଣି ରିପିଟ୍ କରିବ ନା କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଲୋକେ ଭରଷା କରିବେ, ତାକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନୀ ମାହୋଲ ସରଗରମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଜୋରଦାର ଚାଲିଛି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କଂଗ୍ରେସକୁ ସିଧାସଳଖ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଦଙ୍ଗା ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡାରାଜ କରିବା କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଵଭାଵ ଅଟେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶଜାପୁରରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାଲି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ମହାଜ୍ଞାନୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ମହାଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଭଳି ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଦେଶକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛି।

ଏହା ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ତୃଷ୍ଟିକରଣ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛନ୍ତି ମୋଦି। ଏବଂ କହିଛନ୍ତି “କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଠାକୁ ଆସିଲା ସେଠାରେ ସେଠାରେ ବିନାଶ ଆଣିଛି। କଂଗ୍ରେସ କୃଷକ, ଯୁବକ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ଅଟେ। ସେ ଯାହା ବି କରନ୍ତି, ତାହା ନିଜ ପରିବାର ନାମରେ କରନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସକୁ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ କୌଣସି ମତଲବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ପୁରା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୁଣିଥରେ ଭାଜପା ଚାହୁଁଛନ୍ତି।” ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେବା ପାଇଁ କେବଳ ନିରାଶା, ବିରୋଧ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକତା ରହିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ସ୍ଵଭାଵ କେବଳ ଦଙ୍ଗା ଏବଂ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ।

| 17:35 PM, Tue Nov 14, 2023

୨୧ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ) : ନଭେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖରେ ହେବ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ। ୨୧ ତାରିଖ ସକାଳ ୯ଟା ୩୦ରେ ଉପବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବା ନେଇ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଚିଠି ଜରିଆରେ ଆବଗତ କରିଛନ୍ତି ବିଧାନସଭା ସଚିବ। ୨୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ସୁ୍ଦ୍ଧା ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ ସଦସ୍ୟ । । ରଜନୀକାନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ଉପବାଚସ୍ପତି ପଦ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିଧାନସଭାର ଉପବାଚସ୍ପତି ରଜନୀକାନ୍ତ ସିଂହ କିଛି ଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ବାଚସ୍ପତି ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁୁ ଭେଟି ନିଜ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉପବାଚସ୍ପତି ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦ। ତେଣୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀରେ ଥିବାରୁ ଦଳୀୟ ସଂଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନଥିଲି। ଆଖି ଆଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଅଛି। ତେଣୁ ଦଳୀୟ ସଂଗଠନ ସହ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛି। ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ଶ୍ରୀ ସିଂହ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଅନୁଗୁଳ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଜିତି ଆସୁଥିବା ବେଳେ  ୨୦୧୯ ଜୁନ୍ ମାସରୁ ଉପବାଚସ୍ପତି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

| 14:26 PM, Tue Nov 14, 2023

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଖୁବ୍ ବର୍ଷିଲେ ମୋଦୀ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ସେତେ ସରଗରମ ହେଉଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଧୂଆଁଧାର ପ୍ରଚାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, 'ଏହା ହେଉଛି ସେହି କଂଗ୍ରେସ ଯାହା ଭାବିଥିଲା ଯେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ ନାହିଁ, ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ୟ୍ୟ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆମେ ଯାହା କହୁଛୁ ତାହା କରିଥାଉ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପରାଜୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯେ ମୋଦିଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସାମ୍ନାରେ କଂଗ୍ରେସର ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଠିଆ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ମୋଦୀଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପୂରଣର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି । ଯେହେତୁ ୧୭ ନଭେମ୍ବରର ତାରିଖ ପାଖେଇ ଆସୁଛି । ଯାହା ହେଉ, କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଉଛି। ଆଜି ଆମେ ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କଠାରୁ ଖବର ପାଇଛୁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପରାଜୟକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଏବଂ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟକୁ ଛାଡିଛି।


| 13:11 PM, Tue Nov 14, 2023

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଅଜିତ ପାୱାର ଓ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଟେଲ୍

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି)ର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପଟେଲ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ମରାଠା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବି ତଥା ଏନସିପି ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶୁଣାଣି ନେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏନସିପି କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପଟେଲ 'ଏକ୍ସ'ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି,' ଦିଲ୍ଲୀରେ ମାନ୍ୟବର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଜୀଙ୍କ ସହ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରି ଦିୱାଲୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ପୱାରଙ୍କ ସହ ପଟେଲ ଏବଂ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ସୁନୀଲ ତଟକରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଜୁନ୍ ମାସରେ ଅଜିତ ପାୱାର ମୋଟ ୫୩ ଏନସିପି ବିଧାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ କରି ତାଙ୍କ ମାମୁଁ ତଥା ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଜେପି-ଶିବସେନା ସରକାରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଜିତ ପାୱାର ଦଳର ନାମ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ଉପରେ ନିଜର ଦାବି ରଖିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରୁଛନ୍ତି।


| 10:37 AM, Sat Nov 11, 2023

upload
upload

ସିବିଆଇ ଉପରେ ଆମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ସାରା ଦେଶରେ କିଛି ମାସ ହେବ ସିବିଆଇ ବେଶ୍ ଆକ୍ଟିଭ୍ ମୁଡରେ ରହିଛି । ବିରୋଧୀ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଲଗାତର ସିବିଆଇ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ଏଭଳି ସିବିଆଇ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ବିରୋଧୀ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ମାମଲା ଶେଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସିବିଆଇ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ନିଜ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି। ସିବିଆଇ ଏକ ସ୍ବାଧୀନ ଆଇନଗତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଆମର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ୧୨ଟି ମାମଲାର ଶୁଣାଣିରୁ ସିବିଆଇ ହଟାଯାଉ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା କୌଣସି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସିବିଆଇ ଏଫଆଇଆର ପଞ୍ଜିକରଣ କରୁଛି ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୩୧ ଅନୁଯାୟୀ ବଙ୍ଗଳା ସରକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି।


| 10:45 AM, Fri Nov 10, 2023

ବଢିଲା ମହୁଆଙ୍କ ଅଡ଼ୁଆ: ଆଜି ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଏଥିକ୍ସ କମିଟି ରିପୋର୍ଟ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଦିନ ଯେତିକି ଗଡ଼ୁଛି ଟିଏମସି ସାଂସଦ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀଙ୍କ ଅଡୁଆ ସେତେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ମହୁଆଙ୍କୁ ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତି ଏବେ ପୁରା ସରଗରମ ରହିଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଏହି ମାମଲାର ରିପୋର୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି ସଂସଦୀୟ ସଦାଚାର କମିଟି । ଯାହା ପରେ କମିଟିର ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଜଣ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ୪ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଏହା ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ । ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କମିଟି ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ, ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସାଂସଦ ଆକାଉଣ୍ଟର ଲଗ୍-ଇନ ଓ ପାସୱାର୍ଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦର୍ଶନ ହୀରାନନ୍ଦାନିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବଡ଼ ବିପଦ । ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା ଦରକାର । ଏଥିସହ କମିଟି ମହୁଆଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରିଛି ।

କମିଟି ତା’ର ସୁପାରିସରେ କହିଛି ଯେ ମହୁଆ ତାଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟର ଲଗ୍-ଇନ ବିବରଣୀ ଅନାଧିକୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ଅପରାଧ ବୋଲି କମିଟି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି । ସଦାଚାର କମିଟିର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଆଜି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ୍ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ପରେ ମହୁଆଙ୍କ ଉପରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉଛି, ତାହ ଉପରେ ରହିଛି ସମସ୍ତଙ୍କର ନଜର ।


| 10:33 AM, Fri Nov 10, 2023

ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସ୍କୁଲ ରୋଜଗାର ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ସଂପର୍କରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଇଡିର କୋଲକାତା କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଇଡି ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ସମନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଆଜି ଅର୍ଥାତ୍ ୯ ନଭେମ୍ବରରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା।

ଇଡି କାର୍ୟ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିବା ପରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ ରୋଜଗାର ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତରେ ମୁଁ ସହଯୋଗ କରିଛି। ମୁଁ ଇଡିକୁ ଛଅ ହଜାର ପୃଷ୍ଠାର ଏକ ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିଛି । ଅଭିଷେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ଲୁଚାଇବାକୁ କିଛି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବେ ମୋତେ ଫୋନ୍ କରିପାରିବେ । ସବୁକିଛି ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି ଯେ ବିଜେପି ଆମ ସହ ଲଢିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ । ଯଦି ମୋ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ।

ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ମହୁଆ ମୈତ୍ରୀ ମାମଲାରେ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଇଡି କାର୍ୟ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଏ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ମହୁଆ ନିଜ ଯୁଦ୍ଧରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସଂସଦରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ବଦଳରେ ମହୁଆ ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯଦି ଉତ୍ସକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କର ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟତା ମଧ୍ୟ ହରାଇପାରନ୍ତି ।

| 17:24 PM, Thu Nov 09, 2023

ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେଲେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତାହା ହେଉଛି, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା କର୍ନାଟକର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡି.ଭି ସଦାନନ୍ଦ ଗୌଡା ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଲୋକ ସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୌଡାଙ୍କ ଏହି ଆଗାମୀ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ପୁଣି ଥରେ ରାଜ୍ୟ ଭାଜପା ସଭାପତି ହେବ କି ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରୁ ଗୌଡା କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ମୋ ପାର୍ଟି ମୋତେ ସବୁକିଛି ଦେଇଛ। ବିଏସ ୟେଦ୍ୟୁରପ୍ପା (ଭେଟେରାନ ଭାଜପା ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ)ଙ୍କ ପରେ ମୁଁ ଦଳର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନେତା ହୋଇପାରିଛି। ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ରେ ଗୌଡା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ।

| 12:52 PM, Thu Nov 09, 2023

upload