Saturday, July 13, 2024

Logo
Loading...
google-add

ଦିୱାଲି ପରେ ପୁଣି ବଢିଲା ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଦୂଷଣ: ଏକ୍ୟୁଆଇ ୪୦୦ ପାର୍

| 12:40 PM, Wed Nov 15, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦିୱାଲି ପରଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଲୋକମାନେ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । ଦୀପାବଳିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଏୟାର କ୍ୱାଲିଟି ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (ଏକ୍ୟୁଆଇ) ୩୦୦ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା, ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ପୁଣି ଥରେ ୪୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ (ସିପିସିବି) ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା 'ଗୁରୁତର' ବର୍ଗରେ ରହିଛି। ଏକ୍ୟୁଆଇ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ୪୩୦, ଆର.କେ ପୁରାମରେ ୪୧୭, ପଞ୍ଜାବୀ ବାଗରେ ୪୨୩ ଏବଂ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀରେ ୪୨୮ ଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୁହନ୍ତି, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରୁ ପ୍ରବାହିତ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଦୂଷିତ କଣିକା ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଶୀତଳ ପବନ ଯୋଗୁଁ ରାତିର ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ ପାଇବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ମେଟ୍ରୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂପୃଷ୍ଠ ପବନ ଶାନ୍ତ ରହିଥିଲା ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣ କଣିକା ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରି ନଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରୁ ପ୍ରବାହିତ ଥଣ୍ଡା ମଧ୍ୟମ ପବନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦେଇଥିଲା। ସକାଳେ ଏହା ଆଂଶିକ ମେଘୁଆ ଥିଲା । ବୁଧବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।








  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

ଟପ୍ ମିଡିଲ ନ୍ୟୁଜ୍

ବଡ଼ କଥା

google-add
google-add
google-add

ବ୍ଲଗ୍

google-add
google-add