Thursday, April 25, 2024

Logo
Loading...
google-add

ବିଶ୍ୱ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି

| 11:02 AM, Tue Oct 31, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁଜୁରାଟର କେବଡିଆରେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି ପରିଦର୍ଶନ କରି ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସ ପରେଡକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ୟାରେଡରେ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସଏଫ୍) ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସର ବିଭିନ୍ନ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ବିକାଶରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ରାଜନୀତି ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ମଣିଷମାନେ ମଣିଷର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଛିଡ଼ା ହେବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଆପତ୍ତିଜନକ ମାନସିକତା ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

କେବଡିଆରେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି ନିର୍ମାଣ ହେବାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ଅକ୍ଟୋବର ୩୧, ୨୦୧୮ ରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟିର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି, ଯାହାର ଉଚ୍ଚତା ୧୮୨ ମିଟର । ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ୧୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୧୮୭୫ ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲବଭାଇ ପଟେଲ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ। ସେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ସହଯୋଗୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ। ସେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଶହ ଶହ ରାଜକୁମାର ରାଜ୍ୟକୁ ସରକାରରେ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱ ଭାରତକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି । ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇ ଆମେ ଗର୍ବିତ । ଆମେ ଗର୍ବିତ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆମର ସୀମା ସୁରକ୍ଷିତ । ଆମେ ଗର୍ବିତ ଯେ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ହେବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମୃତ କାଲ ସମୟରେ ଭାରତ ଦାସତ୍ୱର ମାନସିକତା ଛାଡି ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆମେ ଆମର ଐତିହ୍ୟର ବିକାଶ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଛୁ । ଭାରତ ନିଜର ନୌସେନା ପତାକାଠାରୁ ଦାସତ୍ୱର ପ୍ରତୀକକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଦାସତ୍ୱ ଯୁଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନାବଶ୍ୟକ ନିୟମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ହଟାଯାଉଛି । ଆଇପିସି ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ଜୁଡିସିଆଲ୍ କୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଯାଉଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଏକଦା ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟରେ ଏକ ବିଦେଶୀ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ନେଟାଜୀ ସୁଭାଷଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି । ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ରେଡ ଦୁର୍ଗରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ, ୨୬ ଜାନୁଆରୀରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଦତ୍ତ ପଥରେ ପ୍ୟାରେଡ ଏବଂ ମା ’ନର୍ମଦା କୂଳରେ ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ୩୧ ରେ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅକ୍ଟୋବର, ଜାତୀୟ ଉନ୍ନତିର ତ୍ରିଶୂଳ ପାଲଟିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ନିର୍ବାଚନ ଋତୁରେ ଅଛୁ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ। କେତେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ କେବଳ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଯୋଗୁଁ ସକରାତ୍ମକ ରାଜନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ସେମାନେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ରାଜନୀତି ହେତୁ ଦେଶ ଉପରେ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ସେମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ର ଏଭଳି ଲୋକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଭାଜନକାରୀ ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଓ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ।


  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

ଟପ୍ ମିଡିଲ ନ୍ୟୁଜ୍

ଲାଟେଷ୍ଟ ଅପଡେଟ୍

google-add
google-add
google-add

ବ୍ଲଗ୍

google-add
google-add