Thursday, April 25, 2024

Logo
Loading...
google-add

ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଦୂଷଣ: ଲାଗୁ ହେଲା ଅଡ୍, ଇଭିନ ଫର୍ମୁଲା

| 14:16 PM, Mon Nov 06, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365(ବ୍ୟୁରୋ): ଦିନକୁ ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ବିଷ ବଳୟରେ ପରିଣତ ହେଉଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ଦିଲ୍ଲୀର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋପାଳ ରାୟ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନେକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି, ଯାହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିୟମ ହେଉଛି ଅଡ, ଇଭିନ ନିୟମ । ଏହା ଅଧୀନରେ, କେବଳ ଅଡ୍ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ସପ୍ତାହରେ କିଛି ଦିନ ରାସ୍ତାରେ ଚଲାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଇଭିନ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନରେ ଚଲାଇ ପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ କାର୍ୟ୍ୟସୂଚୀ ଜାରି କରାଯିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋପାଳ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦୂଷଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ତାପମାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ଏବଂ ପବନର ବେଗ ବହୁତ ଧୀର । ଆଜି ଏକ୍ୟୁଆଇ ୪୩୬ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୬୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ଶୀତକାଳୀନ କାର୍ୟ୍ୟ ଯୋଜନା କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ୨୦୧୫ ମସିହାରେ, ୩୬୫ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦୯ ଟି ସ୍ୱଚ୍ଛ ଦିନ ଥିଲା, ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୦୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି।



  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

ଟପ୍ ମିଡିଲ ନ୍ୟୁଜ୍

ଲାଟେଷ୍ଟ ଅପଡେଟ୍

google-add
google-add
google-add

ବ୍ଲଗ୍

google-add
google-add