Monday, June 17, 2024

Logo
Loading...
google-add

ନେପାଳରେ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ହେଉଛି ଭୂମିକମ୍ପ: ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ?

| 16:14 PM, Sat Nov 04, 2023

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ନେପାଳରେ ଘଟିଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ସମେତ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତକୁ ଥରାଇ ଦେଇଛି। ଏହି ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଥିଲା ନେପାଳର ଜାଜାର୍କୋଟର ଲାମିଦାଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳ। ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଜଜାର୍କୋଟରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ଶହ ଶହ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ନେପାଳରେ ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଛି। ଗତ ଏକ ମାସରେ ନେପାଳରେ ୩ ଥର ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଛି। ଯେତେବେଳେ ନେପାଳରେ ଭୂକମ୍ପ ହୁଏ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଏବଂ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନେପାଳରେ ବାରମ୍ବାର ଭୂକମ୍ପ କାହିଁକି ଘଟୁଛି? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ବାସ୍ତବରେ, ନେପାଳ ଦୁନିଆର ସେହି ବିପଜ୍ଜନକ ଜୋନରେ ଅଛି, ଯାହାକୁ ସବୁଠାରୁ ସକ୍ରିୟ ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ଜୋନ୍ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଭାଗରେ ଭୂକମ୍ପ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ ଅନେକ ଥର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଭୂକମ୍ପ ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ନେପାଳରେ ସମୟ ସମୟରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡିଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହାକୁ ଏକ ବିପଦ ମଣ୍ଡଳ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ନେପାଳର ୨୨ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଭୂକମ୍ପରେ ସର୍ବାଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛନ୍ତି। ବାଜାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ନେପାଳର ଏହି ଜିଲ୍ଲା ଚାରିପାଖରେ ଆଲାର୍ମ ଘଣ୍ଟି ଅଛି । ଭୂବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଅନେକ ଥର ଘଟିଛି ଯେ ଏଠାରେ ଘଟିଥିବା ଭୂକମ୍ପର ପ୍ରଭାବ ଉତ୍ତର ଭାରତ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ। କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ସେଠାରେ ଘଟିଥିବା ଭୂମିକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତର ଭାରତ ଛୁଇଁନାହିଁ ।

  • Trending Tag

  • No Trending Add This News
google-add
google-add
google-add

ଟପ୍ ମିଡିଲ ନ୍ୟୁଜ୍

ବଡ଼ କଥା

google-add
google-add
google-add

ବ୍ଲଗ୍

google-add
google-add