Wednesday, February 28, 2024

Logo
Loading...

market news

upload

ଏହି ମହିଳା ଚଲାଉଛନ୍ତି ୪୧୦୦୦ କୋଟିର ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ: ଜାଣନ୍ତୁ ସେ କିଏ?

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଏକଦା ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲା ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ତାଙ୍କର ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀ କିଣିଥିଲା ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଜଣେ ମହିଳା । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମଦ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ଡାଏଗୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଚଳାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ହିନା ନାଗରାଜନ୍। ସେ କେବଳ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା...

ଡିଆଗୋ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ସେ ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କର୍ପୋରେଟ୍ ଶାସନ, ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କମ୍ପାନୀର କାର୍ୟ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟର ମୁଖ୍ୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିନା ମଧ୍ୟ ଡିଆଗୋଙ୍କ ଆଫ୍ରିକା ଏମର୍ଜିଂ ମାର୍କେଟସ୍ ଅଞ୍ଚଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ହିନା ନାଗାରାଜନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ସକାରାତ୍ମକ କଥା ହେଉଛି ଡିଆଗୋ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏଫଏଫସିଜି ସେକ୍ଟରରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ବର୍ଷ ବିତାଇଥିଲେ। ସେ ରେକିଟ୍ ବେଙ୍କାଇଜରଙ୍କ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ରେକିଟ୍, ମେରି କେ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ନେଷ୍ଟଲେ ଭଳି କମ୍ପାନୀରେ ନେତୃତ୍ୱ ପଦବୀରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇବାରେ ପାରଦର୍ଶୀ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ହିନା ନାଗରାଜନ୍ ଅଧ୍ୟୟନରେ ମଧ୍ୟ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିକମରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଆଇଆଇଏମ୍ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଏମବିଏ କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ ତାଙ୍କୁ ଡିଆଗେଓର ଏମଡି ଏବଂ ସିଇଓ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ହିଁ ଡାଏଜୋ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ସ୍ପିରିଟ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଡିଆଗୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଇପିଏଲ ଦଳ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ମାଲିକ। ଏହି ଦଳର ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୮୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ବିରାଟ କୋହଲି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏହି ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ। ସେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦଳର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି।

| 15:24 PM, Tue Nov 14, 2023

ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ) : ଧନତେରାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବ ଦିନ ସୁନା କିଣିବା ନେଇ ରହିଛି ବହୁ ପୁରୁଣା ପ୍ରଥା । ଦୀପାବଳି ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ନଭେମ୍ବର ୧୧ ତାରିଖ ରେ ହେଉଛି ଧନତେରାସ । ସୁନା କିଣିବା ବେଳେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଜରୁରୀ । ନଚେତ ଠକାମୀର ଶୀକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ଆପଣ । ତେବେ ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ କିଛିଟା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେମିତିକି ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ ଶୁଦ୍ଧତା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମହତ୍ୱ ରଖେ । ତେବେ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା କ୍ୟାରେଟରେ ମପା ଯାଇଥାଏ ।

୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ ଏହାର ଶୁଦ୍ଧାତାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଆପଣ କିଣୁଥିବା ସୁନା ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ସୁନା ମୁଦ୍ରାର ଓଜନ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହିସାବ କରିବାକୁ ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ହାର ସହିତ ତୁଳନା କରନ୍ତୁ । ସାଧାରଣତଃ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ସୁନାର ଦର ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ।

ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ଠାରୁ ରିଟର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ପଲିସି ବିଷୟରେ ଭଲରେ ବୁଝନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କାରଣରୁ ସୁନାକୁ ଫେରାଇବାକୁ କିମ୍ବା ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପଲିସି ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ପଲିସିରେ ଥିବା ନିୟମକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ରୟ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ନେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅଳଙ୍କାରର ଡିଜାଇନ ଅନୁସାରେ ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ସୁନା କିଣିବା ସମୟରେ ଅଳଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ବିଷୟରେ ପଚାରନ୍ତୁ ।


| 11:24 AM, Tue Nov 07, 2023

ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ: ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି?

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ଭାରତରେ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟର ଧାରା ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯଦି ଆପଣ ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରୁଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ । ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁପିଆଇ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍ ସେବାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପରି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ବିନା ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ପରିଶୋଧ କରିପାରିବେ ।

ୟୁପିଆଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେ ଲେଟର ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ବିନା ୟୁପିଆଇ ପେମେଣ୍ଟ କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ଦେବ ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ସୁବିଧା କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, ପ୍ରିପେଡ୍ ୱାଲେଟ୍, ଓଭରଡ୍ରାଫ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁପିଆଇ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ଲିଙ୍କ୍ କରିପାରିବେ । ଆଇସିଆଇସିଆଇ ପରି ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ୟୁପିଆଇ ନାଓ ପେ’ ପରେ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

| 16:10 PM, Wed Nov 01, 2023

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଠକୁଛି ଗେମିଂ ଆପ୍

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ) : ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଗେମିଂ ଆପ୍ ସଂଖ୍ୟା । ତେବେ ଏହି ଗେମିଂ ଆପ୍ ନାଁରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ନୋଟିସ ଜାରିକରିଛି ଜିଏସଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ବିଦେଶୀ ଗେମିଂ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା ନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । 

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ପରେ ବିଦେଶୀ ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଜିଏସଟି ଆଇନକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ଲାଗି ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସେହି କମ୍ପାନିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ଡ୍ରିମ ୧୧ ଓ ଡେଲଟା କର୍ପ ଇତ୍ୟାଦି । ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଗେମସକ୍ରାଫ୍ଟ ବିରୋଧରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି ।


| 14:44 PM, Wed Oct 25, 2023

ବଜାରକୁ ପୁଣି ଫେରିବ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍!

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ୨୦୧୬, ନଭେମ୍ବର ୮ । ଏହି ଦିନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ । କାରଣ ଉକ୍ତ ଦିନ ରାତି ୮ ଟାରେ ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଘୋଷଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ଭଳି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୭ ବର୍ଷ ପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପୁଣି ଥରେ ସମାନ ଘୋଷଣା କଲା ଏବଂ ଏଥର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟକୁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ହେଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ଖବର ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି, ଏବେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ପୁଣି ମାର୍ଗେଟକୁ ଫେରୁଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟକୁ ବଜାରରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୩ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଥିଲା। ସମୟସୀମା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଫେରିଛି, ତଥାପି ୧୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବଜାରରେ ଅଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ଅଛି ସେମାନେ କାରବାରରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା କଳ୍ପନା କରିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଏପରିକି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ତେବେ ଏହା ଉପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି ଯେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟକୁ ପୁନଃ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। କିମ୍ବା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ ।

| 11:25 AM, Wed Oct 25, 2023

ମ୍ୟାଗି ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଏହି କମ୍ପାନୀ ୩ମାସରେ ଆୟ କଲା ୯୦୦ କୋଟି

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶରେ ମ୍ୟାଗି ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ନେଷ୍ଟଲେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ ୯୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲାଭ କରିଛି। ତେବେ, କଫି ଏବଂ ଚକୋଲେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ନେଷ୍ଟଲେ ଭାରତରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରେ । ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସମାନ ତ୍ରୟ ମାସିକ ତୁଳନାରେ ଏଥର ଲାଭରେ ୩୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହି ଖବର ପରେ, କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ କମ୍ପାନୀର ସେୟାର ୫୨ ସପ୍ତାହ ରେକର୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ନେଷ୍ଟଲେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡର ନିଟ୍ ଲାଭ, ଯାହାକି ନିର୍ମାତାମାନେ ମ୍ୟାଗି ଏବଂ କଫି ପରି ଦୌନିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ୨୦୨୩-୨୪ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ ୩୭.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୯୦୮.୦୮ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସମାନ ତ୍ରୟ ମାସରେ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ଥିଲା ୬୬୧.୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାରେ ନେଷ୍ଟଲେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ କହିଛି ଯେ ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ନିଟ୍ ବିକ୍ରି ୯.୪୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫,୦୦୯.୫୨ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ଅବଧିରେ ଏହା ୪,୫୭୭.୪୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ୫.୯୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୩,୯୫୪.୪୯ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହାକି ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅବଧିରେ ୩,୭୩୩.୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

୨୦୨୨ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ ନେଷ୍ଟଲେ ଇଣ୍ଡିଆର ଘରୋଇ ବିକ୍ରି ୧୦.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪,୮୨୩.୭୨ କୋଟିରୁ ୪,୩୭୧.୯୯ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ କମ୍ପାନୀର ରପ୍ତାନି ୯.୫୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୮୫.୮୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହାକି ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ତ୍ରୟ ମାସରେ ୨୦୫.୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ଷମ ଆୟ ୯.୪୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୫,୦୩୬.୮୨ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।



| 16:32 PM, Thu Oct 19, 2023

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଲା ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ‘ସ୍ୱିଗି’

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ ସ୍ୱିଗି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଇଛି । କେଉଁ କାରଣରୁ ଅନଲାଇନ୍ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ଆଜିକାଲି ବମ୍ପର ଆୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ ନାମରେ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଚାର୍ଜ । ବାସ୍ତବରେ, ସ୍ୱିଗି ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ ହ୍ରାସ କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱିଗିରୁ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ଡର କରିବା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଫି ୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଏବେ ଏହାକୁ ୨ ରୁ ୩ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱକପ ସମୟରେ ସ୍ୱିଗି ଉପରେ ରେକର୍ଡ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅର୍ଡର କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିତରଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବମ୍ପର ରୋଜଗାର କରିଛି ।

ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱିଗି ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ୩ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ଏହାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜୋମାଟୋ ମଧ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜକୁ ୨ ରୁ ୩ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ଚାର୍ଜ ଜୋମାଟୋ ଗୋଲ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ୱିଗି ୱାନର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କିଛି ରିହାତି ଦେଇଥାଏ ।

ଧରାଯାଉ ତୁମେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସ୍ୱିଗିରୁ ୪ ଟି ଅର୍ଡର ରଖିଛ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅର୍ଡରରେ ୩ ଟଙ୍କା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ, ତୁମର ଅର୍ଡର ବ୍ୟତୀତ, ସ୍ୱିଗି କେବଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଫି ଠାରୁ ୧୨ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ସ୍ୱିଗି ଦିନକୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଅର୍ଡର ଗ୍ରହଣ କରେ, ତେବେ ଏଥିରୁ ୩ ଟଙ୍କା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ସ୍ୱିଗିର ରୋଜଗାରରେ ବମ୍ପର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୪ ରୁ ସ୍ୱିଗି ଏହାର ନୂତନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ କରିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱିଗିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଅର୍ଡର କରିଥିଲେ, ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଚାର୍ଜ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ, ଅନଲାଇନ୍ ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବହୁତ ଲାଭ କରିଛି ।


| 17:14 PM, Mon Oct 16, 2023

ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ରେସରେ ଓଡ଼ିଶା; ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କଲା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶରେ ରେକର୍ଡ କଲା ଓଡ଼ିଶା । ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଓଡ଼ିଶା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସହାୟତାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ଓଡ଼ିଶା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟରେ ୫୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହୋଇଛି । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ନେଇ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଯୋଗୁ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶରେ ସବୁଠୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି ଗୋଆ ଏବଂ କେରଳ ।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯାହାକି ବିଗତ ୮ ବର୍ଷରେ ସର୍ବ କାଳିନ ରେକର୍ଡ । ୯୮୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ମୋଟ୍ ୩ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୫୨ ହଜାର ୬୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ସେଥିରୁ ୫୪୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୫୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଯାହାକି ୨୦୨୧ -୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୮୭.୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ଉନ୍ନତଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଶିଳ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣ ଯୋଗୁ ପୁଞ୍ଜିର ଶୁଅ ଛୁଟିଛି । ବୈମାନିକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଛି ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶମୁଖୀ ଶିଳ୍ପ ନୀତିଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଲ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀ । ୨୦୨୨ ଏପ୍ରିଲରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ୍ତ ଶିଳ୍ପ ଭତ୍ତିଭୂମି ଓ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗୁ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ସମ୍ଭବ ହେବା ସହ ବ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମେକ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ନେତୃତ୍ୱ ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ପରି କାମ ଦେଇଛି । ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଉଦାହରଣ ।

| 12:43 PM, Mon Aug 21, 2023

ହଲମାର୍କିଂ ସୁନା କ୍ରୟକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ କଥା; ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଲାଗୁହେବ ନିୟମ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିୟମକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ଅପଡେଟ। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୨୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୫୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଶେଷରେ ଭାରତର ସମସ୍ତ 766 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନିତ ସୁନା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଦେଶର ୩୪୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ଚିହ୍ନିତ ସୁନା ବିକ୍ରି ହେବ।

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ଏବଂ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଗୁରୁବାର, ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ରେ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇ ଜୁଏଲର୍ସ, ବୁଲିଅନ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହିତ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପାଇଁ ଏଟ୍ ୟୁ ଆଇ ଡି ଆବଶ୍ୟକତା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଏସ୍ଏସ୍ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ତିୱାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନର ଉନ୍ନତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୁନା ହଲମାର୍କକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅଧୀନରେ ଆଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ସକ୍ରିୟ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଉଛି।

ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପୁରୁଣା ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନିଟ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଏସ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏଚ୍ ୟୁ ଆଇ ଡି କେବଳ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଧ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ କାରଣ ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାହା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରମାଣ କରେ।  ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସୁନା ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବ। ଧାତୁର ଶୁଦ୍ଧତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାରକୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ହଲମାର୍କ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରେ। ଅଳଙ୍କାରର ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ବିଏସ୍ ହେଉଛି ସଂସ୍ଥା। ୨୦୦୦ ଦଶକ ଆରମ୍ଭରୁ ବି ଆଇ ଏସ୍ ର ଏକ ହଲମାର୍କିଂ ସ୍କିମ୍ ଅଛି ।

| 13:07 PM, Fri Aug 18, 2023

upload
upload

tech news

upload
upload
upload

auto news

upload
upload
upload

properties news

upload
upload
upload

international business

upload

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ଏଲନ ମସ୍କ: ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ଓଡ଼ିଶା ୩୬୫(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକୀୟ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଟେସଲାର କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଗସ୍ତ ଏକ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସରକାର ଟେସଲାକୁ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ରିହାତି ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ସର୍ବଶେଷରେ, ଏଲନ୍ ମସ୍କ କାହିଁକି ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଲେ? ସେ କ’ଣ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଗର୍ବିତ ହୋଇଯିବେ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ଟେସଲା ସିଇଓ ଏଲନ୍ ମସ୍କ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଫ୍ରେମଣ୍ଟରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀର କାରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ଏଲୋନ୍ ମସ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋୟଲଙ୍କ ପାଇଁ ଫ୍ରେମଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଏକ ଗୌରବର ବିଷୟ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏକ୍ସରେ ଗୋୟଲଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ମସ୍କ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତୁମର ଟେସଲା ପାଇବା ଏକ ଗୌରବର ବିଷୟ! ଆଜି କାଲିଫର୍ନିଆ ପରିଦର୍ଶନ କରି ନ ଥିବାରୁ ମୁଁ ଦୁଃଖିତ, କିନ୍ତୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ମୁଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ।

ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଫ୍ରେମଣ୍ଟରେ ଥିବା ଆମେରିକୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ କମ୍ପାନୀ ଟେସଲା ର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରୁ ଏହାର ଯାନ ଉପାଦାନ ପାଇଁ ଆମଦାନୀକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବ।

| 15:18 PM, Tue Nov 14, 2023

ଟ୍ୟାକ୍ସ ଠକୁଛି ଗେମିଂ ଆପ୍

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ) : ଆପଣ ଜାଣନ୍ତିକି ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଗେମିଂ ଆପ୍ ସଂଖ୍ୟା । ତେବେ ଏହି ଗେମିଂ ଆପ୍ ନାଁରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ନୋଟିସ ଜାରିକରିଛି ଜିଏସଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ବିଦେଶୀ ଗେମିଂ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିବା ନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । 

ଅକ୍ଟୋବର ୧ ପରେ ବିଦେଶୀ ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ କମ୍ପାନି ଭାରତରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଜିଏସଟି ଆଇନକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି । ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ଲାଗି ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନଲାଇନ ଗେମିଂ କମ୍ପାନିଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସେହି କମ୍ପାନିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ଡ୍ରିମ ୧୧ ଓ ଡେଲଟା କର୍ପ ଇତ୍ୟାଦି । ୨୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ଗେମସକ୍ରାଫ୍ଟ ବିରୋଧରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି ।


| 14:44 PM, Wed Oct 25, 2023

ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ରେସରେ ଓଡ଼ିଶା; ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କଲା ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶରେ ରେକର୍ଡ କଲା ଓଡ଼ିଶା । ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ଓଡ଼ିଶା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସହାୟତାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ଓଡ଼ିଶା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟରେ ୫୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହୋଇଛି । ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ନେଇ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଯୋଗୁ ଓଡ଼ିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶରେ ସବୁଠୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି ଗୋଆ ଏବଂ କେରଳ ।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦେଶରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯାହାକି ବିଗତ ୮ ବର୍ଷରେ ସର୍ବ କାଳିନ ରେକର୍ଡ । ୯୮୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ମୋଟ୍ ୩ ଲକ୍ଷ୍ୟ ୫୨ ହଜାର ୬୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ସେଥିରୁ ୫୪୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୬ ହଜାର ୫୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଯାହାକି ୨୦୨୧ -୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୮୭.୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ଉନ୍ନତଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ଶିଳ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ବାତାବରଣ ଯୋଗୁ ପୁଞ୍ଜିର ଶୁଅ ଛୁଟିଛି । ବୈମାନିକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଛି ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶମୁଖୀ ଶିଳ୍ପ ନୀତିଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଲ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀ । ୨୦୨୨ ଏପ୍ରିଲରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଛି । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ୍ତ ଶିଳ୍ପ ଭତ୍ତିଭୂମି ଓ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗୁ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ସମ୍ଭବ ହେବା ସହ ବ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମେକ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଳିଷ୍ଠ ନେତୃତ୍ୱ ମାଇଲଷ୍ଟୋନ ପରି କାମ ଦେଇଛି । ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଉଦାହରଣ ।

| 12:43 PM, Mon Aug 21, 2023

ହଲମାର୍କିଂ ସୁନା କ୍ରୟକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ କଥା; ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଲାଗୁହେବ ନିୟମ

ଓଡ଼ିଶା 365 (ବ୍ୟୁରୋ): ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନିୟମକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ଅପଡେଟ। ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୨୮ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହା ୫୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଶେଷରେ ଭାରତର ସମସ୍ତ 766 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନିତ ସୁନା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୬ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଦେଶର ୩୪୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କେବଳ ଚିହ୍ନିତ ସୁନା ବିକ୍ରି ହେବ।

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ଏବଂ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଗୁରୁବାର, ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ରେ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇ ଜୁଏଲର୍ସ, ବୁଲିଅନ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହିତ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପାଇଁ ଏଟ୍ ୟୁ ଆଇ ଡି ଆବଶ୍ୟକତା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଏସ୍ଏସ୍ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ତିୱାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନର ଉନ୍ନତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୁନା ହଲମାର୍କକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଅଧୀନରେ ଆଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ସକ୍ରିୟ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଉଛି।

ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପୁରୁଣା ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନିଟ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଏସ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏଚ୍ ୟୁ ଆଇ ଡି କେବଳ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ବୈଧ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ କାରଣ ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାହା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରମାଣ କରେ।  ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସୁନା ବଜାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବ। ଧାତୁର ଶୁଦ୍ଧତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାରକୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ହଲମାର୍କ ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରେ। ଅଳଙ୍କାରର ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ବିଏସ୍ ହେଉଛି ସଂସ୍ଥା। ୨୦୦୦ ଦଶକ ଆରମ୍ଭରୁ ବି ଆଇ ଏସ୍ ର ଏକ ହଲମାର୍କିଂ ସ୍କିମ୍ ଅଛି ।

| 13:07 PM, Fri Aug 18, 2023

ସମୁଦ୍ରରେ ବଢିବ ଭାରତର ଶକ୍ତି । ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେବ ୨୬ ରାଫେଲ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଫ୍ରାନ୍ସ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସିଲ୍ ହୋଇଛି। ଶନିବାର (ଜୁଲାଇ ୧୫) ରେ ଭାରତ ସରକାର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଫ୍ରାନ୍ସର ଡାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନରୁ ୨୬ ଟି ନୂତନ ଉନ୍ନତ ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇବ, ଯାହା ନୌସେନାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଏହି ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ରାଫାଲର ନିର୍ମାତା ଡାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଡାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, "ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ନୂତନ ପିଢୀର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ସଜାଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନୌସେନା ରାଫାଲ ଚୟନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

Editor | 14:21 PM, Sat Jul 15, 2023

upload
upload